Festo DADB-S1-25-S401-450 bellows kit 553437
SKU: 553437
In Stock
This product has been added to 1 people'scarts.
In Stock
Add to wishlist
  • Not sure if this is the right product for you? Don't hesistate to contact us directly.
Fast Shipping
Our team work to ensure your orders are shipped as fast as possible at affordable shipping prices.
All Your Fluid Power Needs
We aim to offer a wide range of product ranges, sizes and variations to fit all industry needs.
Trusted Brands
We are endorsed suppliers for trusted brands such as PCL, John Guest, Festo, WPL Pro & Tygris.
Description
Festo bellows kit DADB 553437, DADB-S1-25-S401-450 For standard cylinders to ISO 6432 Outside diameter=29 mm, Size=25, Stroke range=401 – 450 mm, Piston rod extension=127 mm, Design=Round The bellows protects the piston rod, the seal and the bearing from the effects of a wide range of media, which has a positive impact on the service life of these components.